Puzzle dla dzieci – szybszy rozwój

Puzzle dla dzieci

Jedną z bardzo polecanych zabawek jeśli chodzi o zabawki dla dzieci są puzzle. Dzięki nim dziecko uczy się koncentracji, umiejętności projektowania oraz planowania własnych działań. Zabawki dla dwu latka to w głównej mierze zabawa, jednak nie tylko i dlatego też warto dokładnie się im przyjrzeć.

Układanie puzzli a rozwój dziecka

Dzięki tej formie rozrywki dziecko może nie tylko trenować pamięć, ale także nauczyć się rozpoznawania kształtów czy też logicznego myślenia. Jednak to nie jedyne korzyści jakie niosą puzzle. Dzięki ich układaniu dziecko ćwiczy palce oraz precyzję ruchu, rozwija w sobie wiarę we własne możliwości czy też uczy się rozpoznawać własne błędy.

Jakie puzzle dla dziecka wybrać

Na rynku każdy sklep z zabawkami posiada puzzle adresowane już do 2-3 letnich dzieci. Dzięki tak wczesnemu rozpoczęciu takich zabaw z dzieckiem można o wiele łatwiej zainteresować go tego rodzaju rozrywką. Na początku oczywiście należy podsuwać dzieciom puzzle, których elementy są odpowiednio duże, tak aby uniemożliwić ich połknięcie. Oczywiście nie można przesadzać z ilością elementów, ponieważ zamiast zmotywować dziecko do tej formy zabawy możemy je tylko zniechęcić i zestresować. W przypadku trochę starszych dzieci, które mają 3-4 lata można próbować podsuwać mu bardziej wymagające puzzle. Z pewnością zainteresuje je także wóz policyjny zabawka.

Puzzle dla starszych

Oczywiście na rynku istnieją puzzle adresowane do starszych. Te składają się nie z kilkudziesięciu elementów, a kilkuset bądź nawet kilku tysięcy. Oczywiście takie zabawki mają także mniejsze rozmiary oraz bardziej skomplikowane obrazy. Zwykle nie są to krajobrazy, które mają bardzo podobne elementy. Ponadto puzzle nie muszą być zabawkami adresowanymi głównie do chłopców. Dziewczynki układają je równie chętnie.

Innymi zabawkami, które warto pokazywać dzieciom są gry planszowe dla dzieci czy też tory wyścigowe zabawki. Jednak te zabawki uczą czegoś zupełnie innego niż puzzle, a do tego nie są przeznaczone dla starszych dzieci.