Wyroby plastikowe i drewniane dla dzieci

Wyroby plastikowe i drewniane dla dzieci

Artykuły dziecięce znaleźć można w sklepach branżowych. Dostępne są także w klasycznych marketach. Rodzice i opiekunowie często stają przed dylematem. Czy wybrać wyroby plastikowe czy zabawki drewniane dla swoich dzieci? Oba rodzaje mają swoje zalety i wady. Decyzja o wyborze może mieć długotrwały wpływ na rozwój dziecka. Oddziałuje również na środowisko. Nie oznacza to od razu, że wyroby z tworzyw sztucznych są zupełnie nieekologiczne. Trzeba jednak wybierać je rozsądnie.

Powszechnie dostępne zabawki plastikowe

Zabawki plastikowe są niezwykle popularne. Dzieje się tak, bowiem są wszechstronne. Do tego można je kupić w każdym sklepie. Dla wielu osób wyznacznikiem zakupów jest cena. Wyroby plastikowe są bowiem tańsze niż ich drewniane odpowiedniki. Dodatkowo tworzywa sztuczne są łatwe w obróbce. Nie jest więc problemem wytwarzanie produktów o różnorodnych kształtach. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabawek edukacyjnych. Mają one bowiem na celu rozwijanie umiejętności motorycznych i kognitywnych dzieci.

Zalet zabawek z plastiku jest mnóstwo. Pierwszą jest ogromne zróżnicowanie kolorów. Uwagę dzieci często przyciągają jaskrawe kolory. Jeśli chodzi o wyroby plastikowe produkcja jest możliwa w wielu wielkościach. Od niewielkich figurek, aż po pojazdy dla młodszych dzieci.

Zabawki projektuje się tak, aby wytrzymały dość intensywne użytkowanie. Plastikowe wyroby są odporne na uszkodzenia. To sprawia, że dobrej jakości przedmioty przekazuje się też kolejnym małym użytkownikom do zabawy.

Tworzywa sztuczne są łatwe do utrzymania w czystości. Mycie nie stanowi problemu. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Takie dzieci często próbują wkładać wszystko do buzi. Również w przypadku większych dzieci właściwe utrzymanie higieny jest kluczowe.

Wyroby z tworzyw sztucznych mają też wady. Podstawową jest potencjalna szkodliwość dla środowiska. Plastik jest bowiem materiałem trudno biodegradowalnym. Producenci znaleźli jednak na to rozwiązanie. Do produkcji używają więcej materiałów pochodzących z recyklingu.

Wiele mówi się, że niektóre plastikowe wyroby mogą zawierać szkodliwe substancje. To do rodziców należy świadome wybieranie bezpiecznych wyrobów. Także organy kontrolne badają bezpieczeństwo zabawek dla dzieci.

Ekologiczne wyroby drewniane

Zabawki drewniane ceni się za trwałość i ekologiczny charakter. Powstają bowiem z naturalnych materiałów. Malowanie nietoksycznymi farbami dodatkowo podnosi walory ekologiczne. Drewno jest bezpieczne dla dzieci.

Drewniane zabawki są pięknie wykonane. Bez problemu będą służyć przez wiele lat. W związku z tym, przechodzą często z pokolenia na pokolenie. Takich możliwości nie dają wyroby z tworzyw sztucznych.

Drewno z kolei nie jest tak plastyczne jak tworzywa sztuczne. Przy tym wyroby drewniane najczęściej są droższe od plastiku. Dobre klocki drewniane, to jednak trafiona inwestycja.