Puzzle dla dzieci – jak wybrać

Puzzle dla dzieci i ich dobór

Z pewnością każdy zna puzzle dla dzieci. Jest to świetna rozrywka nie tylko dla najmłodszych, ale także starszych i tych całkiem dorosłych. Jednak wybór odpowiednich puzzli może sprawić nieco trudności. Zbyt duże i skomplikowane mogą zniechęcić, a proste zabawki dla dwu latka, znudzić już po chwili.

Cechy puzzli

Na rynku dostępne są różnego rodzaju puzzle dostosowane zarówno dla dzieci (mające po kilkanaście elementów) jak i te przeznaczone dla dorosłych po kilka tysięcy elementów. Jeśli chodzi o wielkość to zabawki dla dzieci powinny mieć bardzo duże elementy, tak aby dziecko nie było w stanie ich połknąć. Oczywiście należy także zwrócić uwagę także na zróżnicowanie obrazka jak i doświadczenie w układaniu. Im obrazek bardziej jednolity tym trudność jego ułożenia wzrasta.

Wiek dziecka

Wybierając zabawki dla najmłodszych dziewczynek lub chłopców, należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na wiek dziecka oraz materiał, z którego wykonane są puzzle. Młodsze dzieci będą miały problem jeżeli chodzi o ułożenie bardziej skomplikowanych układanek. Świetnie sprawdzą się klocki drewniane , które można łączyć w swoiste puzzle. Istotna jest nie tylko wielkość puzzli, ale także stopień zaawansowania obrazka. Nie może być on zbyt jednolity, a poszczególne elementy powinny się od siebie odróżniać. Jeśli chodzi o materiał to lepiej wybierać puzzle piankowe, które są bezpieczniejsze od puzzli papierowych czy też drewnianych.

Sklep z zabawkami przyjdzie z pomocą

Wbrew pozorom puzzle dla dzieci to także bardzo ciekawe zabawki edukacyjne. Pozwalają one na rozwinięcie wyobraźni przestrzennej, poprawiają motorykę, uczą skupienia, opanowania czy też cierpliwości. Dzięki nim także można spędzać czas razem z całą rodziną. Jest to bardzo fajne zajęcie zarówno dla najmłodszych jak i starszych dzieci. Można także pokusić się o wóz policyjny zabawka do składania. To nieco inne, ale nadal puzzle.
Każdy sklep z zabawkami posiada w większości przypadków w swojej ofercie różnego rodzaju puzzle. Wybierając puzzle dla młodego dziecka należy wybrać układanki składające się z niezbyt wielu elementów, które jednocześnie są dość duże. Warto, aby motywami układanek były postacie z bajek, które dane dziecko lubi.