Eko zabawki – czym różnią się od zwykłych

Bezpieczne eko zabawki

Bezpieczne zabawki dla dziecka i środowiska to np. klocki drewniane, kartonowe, papierowe, czyli wykonane z surowca całkowicie biodegradowalnego. Od niepamiętnych czasów dzieci uwielbiały bawić się zabawkami wykonanymi z drewna lub płóciennymi lalkami wypchanymi słomą. Z pokolenia na pokolenie lalki coraz bardziej się zmieniały. Mamy teraz nie tylko szmaciane, ale także z plastiku. Drewniane tory wyścigowe zabawki również zaczęły być zastępowane plastikowymi, z tworzywa, które nie jest ekologiczne. Warto sprawdzić co mają do zaoferowania eko zabawki.

Czy sklep z zabawkami zarzucony jest plastikiem?

Pomimo iż moda na niezniszczalne zabawki z tworzywa sztucznego trwała od około XIX wieku, przez cały ten czas w zabawkarskim sklepie można było nabyć eko zabawki. Każde pokolenie może poszczycić się, iż jako dziecko bawiło się drewnianą piramidką z kółek różnej wielkości, które nakładało się na pionowo ustawiony kijek lub układały budowle z klocków. Zabawki dla dwu latka i nie tylko, na początku XXI wieku coraz bardziej stawały się plastikowe.
Znikały z półek sklepowych drewniane kolejki, samochodziki czy czołg zabawka i zastępowano je produktami z niebiodegradowalnych surowców. Nawet meble dla dzieci stały się plastikowymi. Z badań wynikło, iż plastikowe zabawki dla dzieci nie są w pełni dla nich bezpieczne. U chłopców w wieku dojrzałym pojawiają się zaburzenia płodności, co bezpośrednio przypisywane jest długiemu kontaktowi w wieku dziecięcym z tworzywem sztucznym, zwłaszcza siedzeniem na krzesełku z plastiku.
Dlatego też naukowcy zaczęli bić na alarm. Na skutek tego od kilku lat nastąpił powolny powrót do produkcji ekologicznych zabawek i mebli dla dzieci. Hitem stała się drewniana zjeżdżalnia, która zmieści się w pokoju malucha. Może być jako osobny mebel lub złączona z piętrowym łóżkiem.

Powracają do łask zabawki z drewna

Świadomość producentów i rodziców pozwoliła drewnianym przedmiotom i zabawkom powrócić do życia codziennego. Znów możemy cieszyć się ekologią. Dzieci dostają do rąk nietoksyczne zabawki z naturalnych surowców, a dorośli chętnie zaczęli otaczać się nawet drewnianymi naczyniami w kuchni.
Znikają ze sklepów jednorazowe torebki foliowe. Ich miejsce zastąpiły torebki biodegradowalne. Wykonane zostały ze skrobi roślinnej. Są mocne, a jednocześnie w 100% ulegają rozkładowi i utrzymują środowisko naturalne bez zbędnych śmieci.